Arabica Panama SHB - kawa zielona

Panama posiada wspaniałe warunki do uprawy kawy wysokiej jakości. Bogata w składniki mineralne, wulkaniczna gleba, obfite opady, sprzyjający mikroklimat i wysokie położenie plantacji tworzą idealne warunki do produkcji najlepszych ziaren.

Najważniejsze regiony upraw kawy panamskiej to Chirqui i Boquete, które położone są w pobliżu wulkanu Baru. Panama ten leży w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym oraz graniczy z Kolumbią i Kostaryką - państwami które słyną z upraw wysokogatunkowej kawy.

Większość kawy, którą oferujemy pochodzi z plantacji Casa Ruiz, którą prowadzi od trzech pokoleń ta sama rodzina. Dzisiaj plantacją zarządzają Maria i Plinio Ruiz w Boquete i podobnie jak ich przodkowie uprawiają tradycyjne odmiany kawy, które chroni cień drzew rosnących na zboczach górskich na dużych wysokościach. Gospodarstwo prowadzone jest w trosce o zachowanie naturalnego środowiska dla przyszłych pokoleń. Casa Ruiz uważa, że kluczem do sukcesu są ludzie, dlatego wspiera metody promujące uznanie różnych kultur uczestniczących w produkcji i przetwórstwie kawy w swoich gospodarstwach. Wspiera też działania w dziedzinie nauczania ekologicznych aspektów uprawy kawy oraz ochronę roślin, owadów i ptaków, które występują w tutejszym położeniu geograficznym i mikroklimacie. 

Plantacje kaw otaczają drzewa, które nie tylko chronią przed słońcem i chłodnym wiatrem północnym, a także zapewniają naturalny bionawóz z liści. Ziarna kawy dojrzewają wolniej, przez co ich smak jest bardziej skoncentrowany i ma niższą kwasowość.

Panamska kawa zachwyca niską kwasowością i łagodnym, zrównoważonym smakiem. Jej napar uwodzi kobiety i budzi je do życia. Koneserzy wyczuwają w palonej kawie nuty puddingu z owocami jagodowymi, czekoladowych ciastek i migdałów w karmelu. Prawdziwy rarytas i wspaniały pomysł na oryginalny prezent. 

Kawa panamska zdobyła w ostatnim czasie doskonałą reputację na rynku kaw sprecjalnych, dzięki utworzeniu Panamskiego Stowarzyszenia Kaw Specjalnych (SCAP), które organizuje corocznie konkurs na najlepszą kawę z Panamy. Ta prestiżowa rywalizacja nie tylko jest reklamą najsmaczniejszych ziaren, które cieszą się dużym zainteresowaniem i renomą koneserów kaw na całym świecie, ale motywuje też plantatorów do starannej produkcji. Ich poświęcenie i troskliwość przy uprawie kawowców przyczyniają się do uzyskania ziaren o najbogatszych i najgłębszych smakach w całej Panamie.

Kawa panamska to rzadki rarytas na rynku kaw, słynie z wysokiej jakości ziarna, pełnego body i bogatego aromatu. W Panamie uprawia się jedynie około 50 000 worków rocznie (np. w Brazyli 50 000 000), co czyni ją kawą szczególnie cenioną i poszukiwaną.

Kraj pochodzenia: Panama
Region: Chiriqui, Boquete
Odmiana kawy: arabica: Catuai, Typica, Geisha
Wysokość plantacji: 1500-1600 m n.p.m.
Proces obróbki ziarna: mokry, naturalny
Termin zbiorów: grudzień – marzec

Oznaczenie kawy SHB – czyli Strictly Hard Beans (wyłącznie twarde ziarna) zarezerwowane jest wyłącznie dla kaw wysokogórskich uprawianych powyżej 1500 m.n.p.m. Ich charakterystyczną i cenioną cechą jest odporność na wysoką temperaturę. Dzięki temu podczas procesu palenia o wiele lepiej zachowują swoje charakterystyczne nuty smakowe, aniżeli ziarna uprawiane na niższych terenach. Wysokogórskie warunki klimatyczne sprawiają, że kawa SHB dojrzewa powoli, a jej smak jest bardziej intensywny i zdecydowany.