Arabica Micro Lots Gwatemala La Providencia

   Kawa uprawiana jest na niewielkiej, rodzinnej farmie La Providencia w regionie  Acetanango, w departamencie Chimaltenango, w pobliżu kolonialnego miasta Antiqua w południowej Gwatemali.

   Gospodarstwo znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody. Notuje się tu roczną ilość opadów wynoszącą 3500 mm. Dużą część tej mikroplantacji tworzy naturalny, chroniony las. Krzewy kawowca uprawiane są z cieniu lokalnych drzew "Inga", których liście dostarczają składników na kompost. Bez odpowiedniej kontroli zacienienia kawowców, rosłyby one zbyt szybko, a ich owoce nie uzyskałyby przez to optymalnych właściwości smakowych. Krzewy kawowca rosną na bogatej w minerały glebie wulkanicznej, użyźnianej stale przez dwa otaczające ich aktywne wulkany: Acatenango (3976 m) i Volcán de Fuego (3763 m).

   Na plantacji La Providencia prowadzi się uprawy i obróbkę zgodnie z rodzinnymi tradycjami. Owoce kawy zbierane są ręcznie, a następnie poddawane obróbce metodą mokrą. Dzięki wyraźnym i stałym porom suchym ziarna kawy suszone są na słońcu. Wulkaniczna gleba i idealne warunki klimatyczne dają kawę o intensywnym, złożonym smaku i większej zawartości naturalnych cukrów w ziarnach.

   Arabica Micro Lots Gwatemala La Providencia oceniana jest jako łagodna, a filiżanka tej niesamowitej kawy odznacza się zrównoważoną  kwasowością, intensywnym aromatem, dobrym body i czystym profilem smakowym. Łączy w sobie cechy kawy niezbyt kwaśnej i niezbyt owocowej. Jej pełna cielistość ma nutę karmelu zmieszanego z koszem słodkich owoców.

   Co oznacza termin „Micro Lots”?
Jest to tzw. "mikropartia" - kawa wybrana i zarezerwowana dla ekskluzywnych gatunków, łącząca niepowtarzalny smak i historię dzięki ręcznej obróbce ziarna na każdym etapie jego przygotowania. Uprawy kawy otaczane są tutaj niezwykłą troską i opieką, a ziarna są specjalnie selekcjonowane. Jest to kawa unikatowa, limitowana i nie da się jej powtórzyć podczas kolejnych zbiorów. Dlatego staje się niezwykle cennym i pożądanym produktem na dla koneserów kawy.

Kraj pochodzenia: Gwatemala
Region: Acetanango/Chimaltenango
Plantacja: La Providencia
Odmiana kawy: arabica; 80% Caturra, 20% Bourbon
Wysokość plantacji: 1200-1500 m n.p.m.
Rodzaj zbiorów: ręczny
Proces obróbki ziarna: mokry, naturalny
Wielkość ziaren: 16/17
Termin zbiorów: grudzień – marzec