kawy
arkom palarnia kawy
palarnia kawy Kawa czarna
palarnia kawy Kawa smakowa
palarnia kawy Kawa zielona
palarnia kawy Kawa Rozpuszczalna


palarnia kawy Syropy do kawy
palarnia kawy Kawa w czekoladzie
palarnia kawy Opakowania do kawy


Palarnia kawy Informacje o kawie


Palarnia kawy Zam�wienia

Palarnia kawy Sklep on-line

Palarnia kawy kontakt

Historia kawy kolumbijskiejZbiory

Historia kawy kolumbijskiej zaczyna się w miejscu gdzie tysiące starannie dobranych ziaren sadzonych jest blisko siebie w bardzo żyznej glebie. Około osiem tygodniu później nasiona zaczynają kiełkować. Wybierane są najzdrowsze rośliny, a następnie przesadza się je i starannie pielęgnuje przez około 8 miesięcy. Gdy roślina osiągnie mniej więcej 60 cm długości jest przesadzana już na plantacje, gdzie również jest bardzo dobrze pielęgnowana. Po około trzech czterech lat drzewko kawowe osiąga pełną dojrzałość i pojawiają się pierwsze kwiaty. Owoce zaczynają pojawiać się pół roku później. Jedno drzewko produkuje 450 gram kawy rocznie

Produkcja

Dopiero gdy ziarna osiągną bogaty czerwony kolor są zbierane. W drzewa indywidualnie zbieraną są wszystkie owoce, są one pakowane do torby a następnie transportowane mułami lub osłami. Zebrane owoce wrzucane są do maszyny, która usuwa zewnętrzną czerwoną warstwę ukazując dwa ściśnięte ze sobą ziarna kawy. Usuniętego miąższu używa się jako nawóz. Wydobyte ziarna jeszcze nie ją gotowe do upalenia, posiadają trudną do usunięcia łupinę dlatego wrzucane są do dużych, betonowych zbiorników, gdzie są maczane w zimnej górskiej wodzie przez 24 godziny. Podczas kąpieli ziarna ulegają lekkiej fermentacji co znacząco wpływa później na aromat kawy. Następnie są one płukane w długich korytach, gdzie wszelkie gałązki, kamyki i uszkodzone ziarna są wyrzucane. W odróżnieniu od innych gatunków kawy, wszystkie kolumbijskie są „myte” co daje jej niepowtarzalny kolumbijski smak i aromat. Po zakończeniu mycia, ziarna są suszone. Ziarna rozsypuje się na wielkich plenerowych tarasach gdzie pod wpływem słońca oraz wiatru schną.

Kontrola jakości

Innym aspektem kawy kolumbijskiej, który czyni ją unikalną jest jej wysoki standard kontroli jakości. Kontrola zaczyna się od wysłania do gospodarstwa urzędnika z „National Federation of Coffee Growers of Colombia”, który sprawdza warunki sanitarne, czy drzewa są zdrowe oraz czy jakość produkowanych ziaren jest dobra. Sprawdza czy wszystkie ziarna zostały umyte, obserwuje kolor oraz wielkość. Następnie nożem usuwa łupinkę i mierzy wilgotność. Jeśli farmer spełni wszystkie warunki to dostanie on pozwolenie na wprowadzenie swojego produktu na rynek. Tam dalej są testowane przez eksporterów. Po tych wszystkich kontrolach ziarna wprowadzane są do młynów, gdzie ich łupina jest odrywana. Ziarna są później sortowane według wielkości, kształtu oraz wagi. Te wsypywane są już do worków i plombowane i prawie gotowe na eksport. Z każdej partii pobierana jest jeszcze próbka, która jest palona. Ostatecznie sprawdza się w ten sposób smak, kwasowość oraz jednolitość. Jeśli eksperci są zadowoleni dają pozwolenie na wywóz kawy poza granicę kolumbii.